Ankieta i karta kosmetyczna
Czy warto ją wykonywać?

Wiele kosmetyczek uważa to za stratę czasu dlatego nie posiada jej. Z mojego doświadczenia wiem, że jest bardzo przydatna. Dlaczego warto rozważyć włączenie ankiety kosmetycznej do procesu obsługi klienta.

Opowiem o kilku zaletach, które są efektem wprowadzenia ankiety.

Masz dostęp do danych klienta – imienia i numeru telefonu. Nikt nie mówi o zbieraniu zbyt wielu danych – jak adres zamieszkania, numer dowodu. Dzięki posiadaniu podstawowych danych nie musisz się zastanawiać jak dana klientka ma na imię, jeżeli kierujemy się bezpośrednio do osoby zaczyna czuć z nami wieź i czuję się częścią naszego salonu – kimś wyjątkowym. To fundamentalne w budowaniu portfela stałych klientów, gdyż relacja z osobą wykonującą zabiegi jest jednym z podstawowych kryteriów powrotu do salonu kosmetycznego.
O zaletach posiadania numeru telefonu do klienta chyba nie trzeba nikogo przekonywać – przypomnienie o wizycie, wysłanie wiadomość o promocjach (tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo klientka musi wyrazić zgodę na otrzymywanie takich treści), a nawet złożyć życzenia urodzinowe proponując małą niespodziankę.
Pozostałe dane mają charakter czysto zawodowy, a nie relacyjny czy organizacyjny. Informacja o alergiach, dotychczasowych zabiegach, reakcjach na zabiegi są najlepszym, po rozmowie z klientem, źródłem informacji o przeciwwskazaniach. Regularnie uzupełniana jest też wskazówką jaki zabieg można klientowi mu zaproponować przy kolejnej wizycie.

Tworząc kartę klienta i ankietę, pamiętaj aby pytania były zwięzłe i konkretne i nie może być ich za dużo. Im obszerniejsza ankieta, tym większy może być opór i zniecierpliwienie klientów.

Ważne, by przekazanie klientce/klientowi ankietę opatrzyć komentarzem – poinformować jaki jest jej cel, czemu służy i w jaki sposób podane dane będą wykorzystywane i przechowywane, jest to szczególnie istotne dla klientów świadomych roli danych osobowych.

Karta kosmetyczna

imię i nazwisko,
numer kontaktowy,
data urodzenia, jeśli klientka ma obawy przed podaniem daty urodzenia, uważa tą informację za wrażliwą, to nie naciskajmy.
kiedy i jaki zabieg wykonywałaś. Dobrze wpisać cenę niektórym Paniom dajesz rabat, aby nie zapomnieć warto mieć taka adnotację.
Jakiego sprzętu używałaś i jakie produkty zostały zastosowane podczas zabiegu
Pomiary jeżeli robisz zabiegi na ciało

Ankieta

Pierwsza ankieta musi być, dokładna musimy poświęcić na nią trochę czasu. Warto zaparzyć herbatkę i na spokojnie porozmawiać z klientem.

Prosimy o zdefiniowanie swojej skóry, czy jest ona według niego sucha, tłusta, a może mieszana (pytanie to pozwoli nam poznać pielęgnację klienta, jaką stosuje w domu)?
Pytamy się klienta jak dotychczas wyglądała jego pielęgnacja, (jakie preparaty stosuje w domu, jeżeli istnieje taka możliwość prosimy o przyniesienie preparatów, z których najczęściej korzysta, bądź spisanie ich listy na kartce)
Pytamy się, czy klientka korzystała z zabiegów kosmetycznych, jeżeli uzyskamy odpowiedź twierdzącą, pytamy się, jakie zabiegi były przeprowadzane)?
Jaki jest stan zdrowia klienta (czy przechodził jakieś poważne choroby, jak wyglądało leczenie?
Czy prowadził leczenie dermatologiczne skóry, (jeżeli tak, na jakie schorzenie, jaki miał działanie leki), jeżeli jest w trakcie leczenia przed podjęciem zabiegów kosmetycznych, należałoby się skontaktować z dermatologiem ?
Jaka stosuje dietę, jak wygląda jego sposób odżywiania
Pytamy o rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki pracy
Czy klientka jest w ciąży / czy karmi piersią?
Czy jest alergikiem
Czy pali papierosy?
Czy korzysta z solarium (jak często)?
Czy przyjmuje leki, (jakie, na co, jak długo)?
Czy stosuje doustną lub iniekcyjną lub plasterkową antykoncepcje?
Czy jest cukrzykiem?
Czy ma metalowe implanty w tkankach?
Jaki ma problem w pielęgnacji ciała / twarzy, w czym mamy mu pomóc, czego oczekuje po naszych usługach?

Gotowe ankiety kosmetyczne