- poznaj zasadę funkcjonowania aparatów, wyposażenia i akcesoriów;
- musisz posiadać wiedzę jakie będą skutki fizjologiczne i kosmetyczne oraz przeciwwskazań;
- zwróć uwagę na: użyteczność, koszt, łatwość obsługi skuteczność
- posiadaj dokładną wiedzę użytkowania (procedury kontrolne, reguły bezpieczeństwa, higiena, komfort dla klientów i kosmetyczki, sposób używania i uwagi);
- musisz posiadać informacje na temat możliwości naprawy;(gdzie, jak długo, czy dają sprzęt zastępczy)
- specjalne przepisy dotyczące użytkowania.
Miesięczne archiwum: wrzesień 2015
Sprzęt
Naczynka na nogach
Problemy naczyniowe kończyn dolnych dotyczą ponad 50% populacji i niosą ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, dodatkowo naczynka mają negatywny wpływ na wygląd i estetykę nóg. Zabiegi, mające na celu likwidację zmian naczyniowych na kończynach dolnych, należą do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach flebologicznych oraz medycyny estetycznej. Mimo dostępności różnych metod efekty zabiegów nie zawsze są satysfakcjonujące, co wynika zarówno ze skomplikowanej anatomii układu żylnego, niewłaściwej diagnozy, a tym samym nieodpowiednio dobranej terapii. Biorąc pod uwagę złożoność problemu zamykania naczyń krwionośnych zlokalizowanych na kończynach dolnych, konieczne jest prowadzenie zintegrowanej terapii przez lekarzy i kosmetologów. Kompleksowe podejście pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności.
Pojęcia higieniczne
występujące w kosmetyce
HIV
Ludzki wirus niedoboru odporności AIDS – jest nieuleczalny i bardzo niebezpieczny ze względu na możliwe powikłania chorobowe. Do zakażenia wirusem HIV dochodzi poprzez kontakt zakażonej krwi z krwią, spermą bądź błoną śluzową osoby zdrowej. Wirus ten jest stosunkowo mało żywotny poza ustrojem człowieka i względnie łatwo jest zminimalizować zagrożenie zakażenia nim. Jest wrażliwy na skoki temperatury (ginie w temp. ok 60 st. C) oraz środki myjące i dezynfekcyjne. W sprzyjających (laboratoryjnych) warunkach może przetrwać nawet kilka tygodni (na powierzchniach może przetrwać nawet do siedmiu dni), ale w większości przypadków po kilkunastu minutach poza ustrojem jest już nieaktywny. Przy zachowaniu odpowiednich procedur – dezynfekcji, mycia i sterylizacji narzędzi – zagrożenie w salonie kosmetycznym zostaje całkowicie wyeliminowane.
HBV i HCV
Wirusy zapalenia wątroby typu B i C. Przenoszą się poprzez kontakt z zakażoną krwią. Do ich przeniesienia wystarczy zaledwie 0,00004 ml krwi (ilość naprawdę mikroskopijna, niewidoczna gołym okiem), są również bardzo żywotne poza ustrojem człowieka. HBV na niewysterylizowanych narzędziach czy powierzchniach może przetrwać nawet kilka lat. Wirusy są również niewrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Ich zniszczenie wymaga profesjonalnej sterylizacji – 30 minut w autoklawie w temperaturze 160 st. C. Czytaj dalej Pojęcia higieniczne
występujące w kosmetyce
Ach te
przebarwienia…
Barwniki mają wpływ na twoją skórę:
- melanina,
- hemoglobina,
- oksyhemoglobina
- karoten
Wzmożona fizjologiczna zawartość barwników prowadzi do zaburzeń kolorytu, w tym przebarwień. Wynikają one przede wszystkim ze wzmożonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Przebarwienia skóry są jednym z najczęstszych problemów kosmetologicznych. Mogą manifestować różne choroby ogólnoustrojowe.
Istnieje wiele metod leczenia przebarwień. Zwykle jest to proces trudny i czasochłonny. Jedną z efektywnych metod jest laseroterapia. W terapii stosowane są zwykle lasery: rubinowy typu Q-switch, Nd:Yag typu Q-swich, aleksandrytowy typu Q-swich, a także urządzenia IPL. Za pomocą laserów można osiągnąć bardzo dobre wyniki w leczeniu piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, tatuaży, a także niektórych przebarwień polekowych. Wybór metody leczenia hiperpigmentacji zależy przede wszystkim od etiopatogenezy choroby.