Archiwum kategorii: Medycyna estetyczna

Nowinki medycyny etetycznej
karboksymetyloceluloza

Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa

Historia podawania preparatów w celu korekty wyglądu sięga roku 1893, były to produkty parafinowe, powodujące jednak wiele powikłań (parafinoma). W latach sześćdziesiątych XX wieku rozpowszechniono stosowanie silikonu, który także okazał się niebezpieczny, szczególnie po podaniu dużych ilości substancji (rozwój twardziny). W roku 1981 rozpoczęto podawanie kolagenu typu bydlęcego, który niestety wykazywał immunogenność(czyli zdolność do wywołania przeciwko sobie odpowiedzi odpornościowej). Od 2003 roku stosowano kolagen pochodzenia ludzkiego, lecz on także u wielu pacjentów tworzył przeciwciała przeciw tym białkom. W roku 2004 zaczęto stosować, najbezpieczniejszy, do dzisiaj szeroko wykorzystywany kwas hialuronowy (HA). W 2000 roku włoscy naukowcy zapoczątkowali poszukiwania nowego produktu, który powinien spełniać w większym stopniu od HA wymagania w zakresie:

  • stopnia oczyszczenia z pozostałości resztek proteinowych bakterii
  • sposobu oraz stopnia usieciowania
  • właściwości fizykochemicznych (wiskoelastyczność, stabilność)
  • całkowitej biodegradowalności
  • efektu estetycznego w określonym czasie.

Wypełniacz, którym zajęto się w  najnowszych pracach badawczych to  karboksymetylocelulozą.  Substancja była wykorzystana ponad 50 lat temu w medycynie lecz nie jako wypełniacz a jako substancja farmaceutyczna pomocnicza w produkcji preparatów do iniekcji,sztucznych łez używanych w zapaleniu spojówek i rogówki oraz leczenia przewlekłych ran. Czytaj dalej Nowinki medycyny etetycznej
karboksymetyloceluloza

Lipotransfer
przeczepianie własnej tkanki tłuszczowej

needle-180339_1280                                              Zabieg wykorzystujący własną tkankę tłuszczową do rewitalizacji i modelowania ciała.Polegający na pobraniu własnej tkanki tłuszczowej z obszarów, gdzie jest jej wystarczająco dużo (albo zbyt dużo), czyli najczęściej z ud, brzucha, pośladków, bioder, odpowiednim jej przygotowaniu i zaaplikowaniu w wybrane obszary ciała, którym pacjent chce dodać objętości, np. na twarz, szyję, podbródek, okolice oczu, w określone obszary pośladków czy do biustu. Własna tkanka tłuszczowa staje się tu najbardziej naturalnym wypełniaczem i źródłem odmładzających komórek macierzystych.

Iniekcyjna cytolipoliza

drugs-20250_640                             Zabieg umożliwiający redukcję tkanki tłuszczowej z takich okolic jak dolna część brzucha, wewnętrzna strona ud, podbródek, okolice bioder. Miejsc z których ciężko pozbyć się tkanki tłuszczowej. Polega on na wstrzyknięciu do tkanki tłuszczowej roztworu fosfatydylocholiny z dezoksycholanem sodu. Oba związki  połączone ze sobą, powodują miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Pacjent bezpośrednio po wkuciu odczuwa pieczenie, które może się utrzymywać  kilkanaście godzin po zabiegu. Dla pełnej skuteczności zabieg należy powtórzyć od 3 do 7 razy. W medycynie estetycznej częściej zabieg ten nosi nazwę iniekcyjna lipoliza.