Archiwum kategorii: wiedza

Niezadowolenie klienta z usługi.
Co robić?

Klient może być niezadowolony z niskiego poziomu usługi albo złej jakości obsługi.

Jedną z przyczyn jest fakt, że marketing w branży kosmetycznej często nadmiernie wyolbrzymia rezultaty zastosowania kosmetyku czy skorzystania z zabiegu. Im większa różnica pomiędzy efektem działania produktu a oczekiwaniami podsyconymi przez reklamę, tym większe rozczarowanie i bodziec do złożenia zażalenia przez klienta. Jednak nie wszystkie niezadowolone osoby od razu składają reklamacje.

 

 

 

 

 

Klient w przypadku nie zadowolenia postępuję w następujący sposób:

  1. Spróbuję ponownie, sądząc, że nieudany zakup usługi czy produktu był jednorazowym incydentem. Liczy, że za drugim razem będzie zadowolony. Takich wyrozumiałych klientów jest najwięcej, korzystają oni z usługi u tej samej osoby bądź wolą nie ryzykować i próbują u innego pracownika.  Dalej korzystając z usług jednego salonu
  2. Nigdy więcej nie korzystać z naszych usług. Nie składa wprawdzie reklamacji, ale zarazem więcej się już u nas nie pokaże. Jeżeli po usłudze nie widzimy entuzjazmu klienta, warto o niego zawalczyć zanim wyjdzie z salonu, np. darmową konsultacją skóry kilka dni po zabiegu.
  3. Złożyć skargę/reklamację, oczekując wyjaśnień i rekompensaty. Często zwrotu gotówki

 

 

 

 

 

Każdą skargę należy traktować jak swoistą okazję. Szybkie i skuteczne załatwienie reklamacji klienta spowoduje z dużym prawdopodobieństwem, że stanie się on naszym stałym klientem! Dzieje się tak, bo klient poczuje, że jest szanowany, a jego uwagi traktujemy poważnie. Reklamacja z pewnością jest przykrym doświadczeniem, ale należy potraktować ją jako możliwość zdobycia ważnych informacji z pierwszej ręki – wprost od klienta.

Z badań wynika,że  około 96% klientów niezadowolonych z obsługi nie składa reklamacji z różnych powodów. Jeżeli przynajmniej jakiejś części z tych ludzi nie damy szansy na wyrażenie swojego niezadowolenia, to ich stracimy, bo pójdą do konkurencji. Jeżeli damy im tę szansę, to jest bardzo prawdopodobne, że wrócą, gdyż: po pierwsze dali upust swojej złości czy niezadowoleniu, a po drugie czują, że są traktowani poważnie.

Pamiętać  łatwiej jest utrzymać dotychczasowego klienta, niż zdobywać nowego.

Źródło

  1. Własne doświadczenia
  2. http://www.cabines.pl/artykuly/980/reklamacja-reklama-jak-przekuc-slabosc-w-sile.html

Hiperkeratoza

Proces nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscach najbardziej podatnych na podrażnienia. Są to zazwyczaj pięty, palce stóp, zewnętrzna krawędź podeszwy stóp. Nieleczona hiperkeratoza może prowadzić do bolesnych pęknięć i głębokich bruzd, które mogą być źródłem zakażeń. Bardzo często wraz z hiperkeratozą spotyka się zmiany grzybicze.

hiperkeratoza

Zabiegi w gabinecie:
Zabiegi podologiczne polegają na usunięciu i oszlifowaniu twardej, zrogowaciałej skóry i przywrócenie jej normalnej elastyczności. Podczas usuwania zrogowaceń, istotna jest ilość usunięcia martwego naskórka – zbyt radykalne, prowadzić będzie do odbudowania nowej, grubszej warstwy rogowej, a pozbawiona warstwy ochronnej skóra stóp będzie narażona na różnego rodzaju urazy. W przypadku usunięcia niedostarczanej ilości zrogowacenia nie poprawimy elastyczności powierzchni skóry stóp – co jest istotą tego zabiegu.

Przyczyny:

  • nadmierna suchość skóry
  • skłonności osobnicze człowieka
  • nieodpowiednio dopasowane obuwie
  • zachwiania równowagi hormonalnej organizmu
  • choroby, takie jak reumatyzm, cukrzyca, nadwaga, niedobory witaminowe
  • nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego- deformacje w budowie stopy
  • infekcje grzybicze, alergie skórne
  Zródło:

1.http://stopy-medical.pl/zabiegi/hiperkeratozy/
2.http://www.mediceum.pl/index.php/hiperkeratozy-w-praktyce-podologicznej

3.http://www.filozofiapiekna.pl/index.php?id=18&l=pl

Onycholiza

onycholiza

Stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. Gdy pod paznokciem zbierają się masy hiperkeratotyczne(znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem.), które oddzielają płytkę paznokciową, mówi się o dermatofibromie. Proces postępuje od wolnego brzegu lub boku paznokcia i towarzyszy temu białe zabarwienie paznokcia wskutek utraty łączności z łożyskiem i brakiem prześwitywania różowego zabarwienia pochodzącego z naczyń włosowatych. W niektórych sytuacjach dochodzi do wtórnego zakażenia i wówczas paznokieć ma inną barwę: szarą, żółtą, brązową, czarną.

Leczenie:Stosuje się leczenie objawowe. W zależności od przyczyny konieczne może być chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej. W przypadkach zakażenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki. Szczególnym problemem leczniczym są stany grzybiczego zakażenia pierwotnego lub wtórnego.

Onycholiza pierwotna i wtórna

Onycholiza pierwotna często obserwowana jest u osób nadgorliwie i uporczywie poddających się zabiegom kosmetycznym na paznokciach (manicure, środki nawilżające, rozpuszczalniki zawarte w kosmetykach). Podobnie onycholizę pierwotną częściej spotyka się u osób z nadmiernie długimi paznokciami, u których nawet najmniejszy uraz może być przyczyną tego stanu.

Z kolei onycholiza wtórna może być spowodowana:

  • schorzeniami dermatologicznymi – łuszczycą, grzybicą paznokci, zespołem Reitera (reaktywnym zapaleniem stawów), nadmierną potliwością, pęcherzycą zwykłą, pelagrą, trądem, kiłą itd;
  • niektórymi lekami:
    • antybiotykami – cefalorydyną, chloramfenikolem, doksycykliną;
    • chemioterapeutykami – adriamycyną, bleomycyną, 5-fluorouracylem, mitoksantronem, docetakselem, paklitakselem;
    • innymi – kaptoprylem, retinoidami, diuretykami tiazydowymi;
  • schorzeniami ogólnoustrojowymi – chorobami tarczycy (przebiegającymi z nadczynnością lub niedoczynnością gruczołu tarczowego), zespołem żółtych paznokci, rakiem płuca, szpiczakiem mnogim, twardziną układową, niedokrwistością (anemią) z niedoboru żelaza, cukrzycą oraz chorobami naczyń obwodowych.

Źródło:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Onycholiza

2.Roman Nowicki: Choroby paznokci stanowią wciąż problem diagnostyczny. Vita Medicine. [dostęp 2011-05-01].

3.http://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/onycholiza-odwarstwianie-paznokci.html

4.http://orthopedic.com.sg/

Czytaj dalej Onycholiza

Diagnoza komputerowa skóry…
Czy warto inwestować w sprzęt?

Specjalistyczny, kompleksowy system do analizy stanu skóry .
Pozwala indywidualnie dobierać do potrzeb skóry klienta zabiegi upiększające. Dlatego  warto aby pierwsza wizyta w gabinecie była wzbogacona o  szczegółową diagnozę komputerową.
Jest nieocenionym narzędziem do oceny przebiegu kuracji w gabinecie oraz dobraniu odpowiednich preparatów kosmetycznych do kuracji domowej.
Analizator pozwala na pomiar:
  •  wilgotności,
  • sebum,
  • gładkości skóry,
  • przebarwień,
  • porów,
  • wrażliwości skóry
  • głębokości zmarszczek

Moc zielonej kawy

Zielona Kawa
Zielona Kawa

Olej, pozyskiwany w wyniku tłoczenia na zimno niedojrzałych i nieprażonych nasion kawy znajduje szerokie wykorzystanie w kosmetykach, ponieważ wykazuje doskonałe działanie nawilżające, nawet ponad 6 razy większe niż olej jojoba czy olej ze słodkich migdałów, o czym decyduje wysoka zawartość fitosteroli przy jednocześnie stosunkowo dużej ilości kwasu linolowego. Dzięki obecności witaminy E i kwasu chlorogenowego posiada zdolność do pochłaniania promieniowania UVB, ma bardzo wysokie właściwości antyoksydacyjne i chroni DNA przed uszkodzeniem. Tym samym zapobiega fotostarzeniu się skóry. Ponadto świetnie sprawdza się w kuracjach antycellulitowych.

Pojęcia występujące w kosmetyce

Autoklaw

To sterylizacja  ciśnieniowo-parowa.  Czynnikiem sterylizującym jest wilgotne ciepło – para wodna o temperaturze 121 bądź 134 st. C, zapewniającej zniszczenie białek wszelkich drobnoustrojów i tym samym ich całkowitą eliminację Autoklaw, aby go dopuszczono do sprzedaży i użytkowania, powinien posiadać certyfikat CE oraz być wyprodukowany zgodnie z wymogami normy europejskiej EN 13060 dotyczącej małych sterylizatorów parowych.

Ayliffe’a schemat

Technika mycia rąk zalecana do stosowania w miejscach, gdzie wymagana jest jałowość dłoni. Mycie podzielone jest tu na etapy, z których każdy obejmuje 5 ruchów „tam i z powrotem”, a czas trwania czynności to minimum 1 minuta. Technika ta gwarantuje, że podczas mycia nie zostanie pominięty żaden fragment dłoni, a efekt będzie zadowalający z higienicznego punktu widzenia.

Bakterie chorobotwórcze

W gabinecie kosmetycznym wśród bakterii stanowiących zagrożenie dla klientów i załogi. Główny czynnikiem chorobotwórczym jest gronkowiece (złocisty skórny), paciorkowca ropnego, pałeczkę ropy błękitnej i pałeczkę okrężnicy. Oczywiście lista zagrożeń jest dłuższa. Sposoby zapobiegania zakażeniom to mycie, dezynfekcja, sterylizacja, używanie rękawiczek ochronnych i sprzętu jednorazowego. Czytaj dalej Pojęcia występujące w kosmetyce

Zadbaj o swoją
skórę w nocy

kobieta
kobieta

Aktywność komórkowa osiąga swoje maksimum, o godzinie 1.00 w nocy. Skóra staje się wtedy wyjątkowo przepuszczalna i chłonna, łatwo absorbuje substancje obecne w kosmetykach. Tak samo jak reszta naszego ciała, skóra posiada swój biologiczny zegar. Za dnia broni się przed czynnikami zewnętrznymi, a nocą regeneruje i odbudowuje swoje najważniejsze elementy strukturalne.

Między godziną 23.00 a 4.00 nad ranem skóra pozbywa się toksyn i odbudowuje swój film hydrolipidowy. Uzupełnia też rezerwy wody, usuwa patogenne czynniki. Krążenie krwi jest wyjątkowo nasilone, by zapewnić energię niezbędną do odnowy komórkowej i dotlenienia: nocą skóra regeneruje się intensywnie.

Sprzęt
w salonie kosmetycznym

zabieg sondą owalną
zabieg sondą owalną
Podczas wykonywania nawet najprostszych zabiegów kosmetyczka musi wykazać się wiedzą, ale przede wszystkich zdolnościami manualnym aparaty kosmetyczne są tylko uzupełnieniem i jej podporą. Wyszukana, bogata  technologia kosmetyczna oraz  zróżnicowanie zastosowań sprzętu ma na celu przyspieszenie, a co za tym idzie – poprawę rezultatów ręcznych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala również wzbogacić wachlarz twoich usług.
Oferta rynkowa jest coraz bogatsza, zawiera maszyny wykorzystujące bardzo zróżnicowane technologie, często zaczerpnięte z medycyny.
Zakup sprzętu jest dla gabinetu kosmetycznego poważną sprawą. Każda kosmetyczka powinna bardzo dokładnie zastanowić się przed dokonaniem takiego zakupu, biorąc pod uwagę swoje umiejętności, wiedzę i możliwości finansowe oraz liczbę klientów.
Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę kupując sprzęt kosmetyczny?Jakimi zasadami się kierować?
  • poznaj zasadę funkcjonowania aparatów, wyposażenia i akcesoriów;
  •  musisz posiadać wiedzę jakie będą skutki fizjologiczne i kosmetyczne oraz przeciwwskazań;
  • zwróć uwagę na: użyteczność, koszt, łatwość obsługi skuteczność
  • posiadaj dokładną wiedzę użytkowania (procedury kontrolne, reguły bezpieczeństwa, higiena, komfort dla klientów i kosmetyczki, sposób używania i uwagi);
  • musisz posiadać informacje na temat możliwości naprawy;(gdzie, jak długo, czy dają sprzęt zastępczy)
  • specjalne przepisy dotyczące użytkowania.

kosmetologia może być też i fascynacją……