Diagnozowanie skóry

Prawidłowo zdiagnozowana skóra to podstawa. Dzięki temu możesz dobrać odpowiedni zabieg, polecić klientce pielęgnacje domowa. Jakie sprzęty Ci w tym pomogą?

EBUMETR – aparat służący do pomiaru zawartości tłuszczu na skórze oraz włosach. Badanie polega na przyciśnięciu głowicy z papierem pergaminowym do powierzchni skóry. Stopień zatłuszczenie papieru wskazuje na stopień natłuszczenia powierzchni skóry.

EWAPORIMETR – aparat służący do pomiaru transepidermalnej utraty wody. Na podstawie pomiaru parowania skóry można ocenić szczelność bariery rogowej. Przyrząd wyposażony w dwie głowice, które mierzą objętość wydzielanej przez skórę pary wodnej.

KORNEOMETR – aparat określa pojemnościową oporność warstwy rogowej. Służy do pomiaru wilgotności skóry.

KUTOMETR – aparat służący do pomiaru elastyczności skóry. Zasada działania jest bardzo prosta, tzn. poprzez specjalny otwór znajdujący się na powierzchni aparatu pod ciśnieniem jest zasysana skóra. Sonda zassie więcej skóry wiotkiej, a mniej skóry jędrnej.
MEKSAMETR – aparat służący do pomiaru poziomu melaniny oraz podrażnień skóry.

PEHAMETR – aparat służący do pomiaru odczyny pH naskórka. Prawidłowy odczyn skóry waha się w granicach 4,7 do 5,5 pH, czyli jest lekko kwaśny.

PROFILOMETRIA – metoda diagnostyczna służąca ocenie głębokości zmarszczek. Metoda polega wykonywaniu silikonowych odlewów skórnych, które poddawane są analizie trzema metodami, I-badania za pomocą mikroskopu elektronowego, II-analizie obrazu powsta­łych cieni, III-trój­wymiarowej profilometrii laserowej.

LAMPA WOODA – za jej pomocą określimy rodzaj cery.  Wykorzystywane jest do tego promieniowanie UV. Składa się z 4 żarówek, które emitują promieniowanie UV przez filtr niklowo – potasowy. Jest to najbardziej profesjonalne urządzenie do diagnozy skóry.
Przed przystąpieniem do badania należy dokładnie oczyścić skórę.

Wynik jest podawany na podstawie różnicy w jej fluorescencji:
·   skóra normalna – barwa niebiesko fioletowa
·   skóra sucha – barwa bladoróżowa
·   skóra nawilżona – barwa ciemnoniebieski, ciemnofioletowy
·   skóra tłusta – barwa prawie czarna
·   nadmierne zrogowacenie – barwa biała
·   trądzik, ropne krosty – barwa zielonkawobiała

Jeśli do diagnozy skóry używamy tej lampy muszą być spełnione następujące warunki:

 • lampę należy rozgrzać przed użyciem przez 3 minuty
 • trzymać w odległości 20 cm od pacjenta
 • badanie musi być przeprowadzone w zaciemnionym pomieszczeniu
 • osoba robiąca badanie musi mieć ubiór odbijający promieniowanie UV
 • nie używamy kosmetyków przed badaniem, nie myjemy skóry mydłem

Zabiegi dla Mężczyzn

Mężczyzna jest idealnym klientem każdego salonu kosmetycznego. Jeżeli będzie zadowolony z twoich umiejętności wiedzy oraz jakości wykonanego zabiegu, zostanie z Tobą na zawsze.

Mężczyźni odwiedzają kosmetyczki częściej i chętniej niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w dużych miastach nikogo już ten fakt nie dziwi. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wiele czasopism dla mężczyzn propaguje typ mężczyzny zadbanego. Również firmy kosmetyczne zaczęły intensywną walkę o takiego klienta, rozszerzając swoją ofertę o specjalistyczne zabiegi i kosmetyki wyłącznie z przeznaczeniem do pielęgnacji skóry męskiej. Dziś żaden szanujący się salon kosmetyczny nie pozwoli sobie na to, by w jego ofercie zabrakło specjalnie opracowanych programów pielęgnacyjnych dla mężczyzn.

mężczyna
mężczyna

Czytaj dalej Zabiegi dla Mężczyzn

Jak można usuwać
zbędne owłosienie ?

kobieta

 • Maszynka–  Bezbolesna, tania, szybka. Efekt jest krótkotrwały, włosy zaczynają odrastać już na drugi dzień. Ponadto ten rodzaj usuwania owłosienia sprzyja wrastaniu włosów i powstawaniu stanów zapalnych skóry. Jeżeli maszynka używana jest wielokrotnie.
 • Pianki, żele, kremy – bezbolesny, tani, szybki. Wykonanie jest banalnie proste należy nałożyć  preparat na owłosione miejsce, po około  10 minut, całość należy usunąć za pomocą szpatułki. Substancja znajdująca się w składzie preparatów, ma za zadanie rozpuścić włos, a raczej jego strukturę białkową. Włos odrasta po kilku dniach, odrastające są słabsze, delikatniejsze.
 • Nitkowanie –  wykonuje się je na brwiach jest .Za pomocą specjalnie splecionej nitki bardzo szybko można pozbyć się niechcianych włosków.Nić jest bawełniana i ma długość około dwudziestu centymetrów. Spleciona w pętelkę umożliwia chwytanie nawet najkrótszych włosków i usuwanie ich z cebulkami. Tę metodę depilacji wykonuje się w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.
 • Depilator – sposób bardziej bolesny, natomiast efekty gładkiej skóry utrzymują się dużo dłużej. Usuwanie owłosienia polega na wyrwaniu włosa wraz z cebulką. Minusem jest to, że depilator łapie włoski o długości około 5 mm. Włosy, które będą odrastać będą cieńsze i delikatniejsze
 • Wosk kosmetyczny – metoda polega na nałożeniu rozgrzanego wosku na skórę, przyklejeniu paska fizelinowego zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i następnie oderwaniu go energicznym ruchem pod włos. Jest do dość nieprzyjemny sposób. Efekt gładkości utrzymuje się nawet do 4-6 tygodni. Należy pamiętać, aby włosy podczas zabiegu były odpowiedniej długości.
 • Pasta cukrowa  Pasta to mieszanka cukru, ziół oraz soku z cytryny. Mikstura podgrzewana jest do temperatury ciała, aby uniknąć poparzenia. Nanosimy ją specjalną szpatułką w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, następnie usuwamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 tygodni. Zaletą zastosowania pasty cukrowej jest dokładne usunięcie owłosienia, nawet najkrótszych włosów, o długości zaledwie 1-2 mm.

Trwałe sposoby usuwania zbędnego owłosienia: Czytaj dalej Jak można usuwać
zbędne owłosienie ?

Depilować czy epilować?

Niechciane owłosienie jest problem nie tylko wielu kobiet, ale i mężczyzn. Zbędne owłosienie możesz usunąć w sposób czasowy bądź trwały.


Depilacja – usuwanie włosa poprzez wyrywanie  lub eliminowanie tej jego części, która znajduje się nad powierzchnią skóry.

nogi
nogi

Epilacja –  trwałe usunięcie włoska wraz z cebulką, czyli wraz z częściami umiejscowionymi w skórze właściwej (w odróżnieniu od depilacji, gdzie cebulki zostają w skórze). Jest to skuteczniejsza metoda usuwania owłosienia, ponieważ po całej serii zabiegów włoski nie odrastają lub odrastają sporadycznie po długim czasie.

Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem wykonywanym w gabinecie kosmetycznym przez kosmetologa.

 

Więcej na ten temat już wkrótce, zapraszam do śledzenia bloga :)

Stowarzyszenia kosmetyczne

Należysz do stowarzyszenia zrzeszającego kosmetyczki lub kosmetologów? Chciałbyś, a może uważasz, że jako kosmetolog powinnaś? Obawiasz się, że przynależność do organizacji branżowych nie przynosi korzyści? Czym się zajmują się takie stowarzyszenia? Jak zostać ich członkiem?

Na te i wiele innych pytań odpowiedź w poniższym artykule. Czytaj dalej Stowarzyszenia kosmetyczne

Wspomaganie odchudzania

Odchudzanie do długi proces potrzebne jest do tego kilka czynników. Uwaga – występujących równolegle… Odpowiednia dieta, duża ilość wypijanej wody, a przed wszystkim ruch. Wiele z nas szybko się poddaje, dlatego aby szybciej zobaczyć efekty dobrze jest połączyć zdrowy styl życia z zabiegami upiększającymi które wspomogą odchudzanie. Co wybrać, gdy w ofertach ujędrniająco-upiekszajacych można przebierać? Na co się skusić?

zabieg odchudzający
zabieg odchudzający

Zabiegi, które możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej

 • Bandażowanie – zabieg inspirowany egipskim bandażowaniem, polega na owijaniu ciała nasączonymi bandażami, w składzie których znajdują się minerały i ekstrakty roślinne.
  Do zabiegu wykorzystuje się około 30 rolek nasączonych w roztworze glinki, alg, minerałów z Morza Martwego oraz liczne minerały. Niektóre Panie gubią nawet do 10 cm!
 • Ostrzykiwanie fosfotydylocholiną wprowadzanie substancji do tkanki tłuszczowej na głębokość ok. 1 cm, Czytaj dalej Wspomaganie odchudzania

„Wytnij” zmarszczki nożyczkami

Nożyczki liftingujące nazwa urządzenia rodzi skojarzenie z medycyną estetyczną i obawy o inwazyjność zabiegu, w rzeczywistości to urządzenie w sposób bezpieczny napina i ujędrnia skórę. Niewątpliwie nie jest zabieg, który określiłabym mianem nowinki. Z uwagi na swoją skuteczność i niemal natychmiastowe rezultaty, na dobre zagości w salonach specjalizujących się w zabiegach ujędrniających. Czytaj dalej „Wytnij” zmarszczki nożyczkami

kosmetologia może być też i fascynacją……