Defekt kosmetyczny, który dotyczy tkanki podskórnej i tkanki łącznej. Następuje przerost tkanki podskórnej, w związku z tym dochodzi do zaburzeń metabolizmu, cyrkulacji krwi, często towarzyszy gromadzeniu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii.
Cellulit dotyczy w większym stopniu kobiet niż mężczyzn, ale może występować również u mężczyzn.
Rozróżnia się dwa rodzaje cellulitu:
- Wodny jest tzw. zaburzone krążenie limfy prowadzi to do gromadzenia się wody w tkankach. Czasem trudno jest odróżnić postać twardego cellulitu wodnego od mocno rozbudowanej tkanki mięśniowej, ponieważ tkanka jest zbita ściśle przylega do mięśni. Najcześciej występuje u kobiet, które nie miały wahań na wadze i tkanki nie straciły swej elastyczności. Natomiast skóra na miejscach objętych cellulitem jest sucha, czasem szorstka z powodu złego jej odżywiania. Mogą również wystąpić rozstępy. Przypadki tego rodzaju spotyka się u tancerek i sportsmenek.
- Tłuszczowy jest luźny, nie przylega ściśle do mięśni, może zajmować duże powierzchnie i sprawia wrażenie jakby tkanka znajdowała się między skórą a mięśniami. Wtedy jest wyraźnie widoczny, ma fałd i obrzmienia przypominające pikowaną kołdrę. Najcześciej występuje u osób które były bardzo aktywne fizycznie i od dłuższego czasu zaniechały uprawianie sportu, u osób z wiotką skórą i słabymi mięśniami, po gwałtownym schudnięciu oraz po dłuższym stosowaniu środków odwadniających.
Stopnie cellulitu:
Stopień I – „skórka pomarańczowa” w obrębie bioder, ud, kolan, pośladków, ramion, łokci lub sutków występująca po ujęciu w fałd, wzrost „ciastowatości” skóry, zmniejszenie elastyczności.
Stopień II – „skórka pomarańczowa” tworząca się samoistnie po napięciu mięśni, bladość skóry, dalszy wzrost „ciastowatości” skóry, zmniejszenie elastyczności, zwiększenie zdolności ujęcia w fałd, hipotermia( obniżenie temperatury wewnętrznej organizmu), zmniejszenie czucia, wrażliwość na bodźce.
Stopień III – tworzą się w tkance podskórnej nieregularne, czasami bolesne zgrubienia i guzki, czasami występuje ból spowodowany dotykiem.
Stopień IV – tworzenie przez zraziki tkanki tłuszczowej guzków większych rozmiarów, poprzedzielanych tkanką włóknistą ( skóra podobna do materaca), zwiększenie bladości skóry, lokalnej hipotermii, wiotkości, guzki są bolesne palpacyjnie, ale często ból jest spontaniczny.
Etapy procesu patologicznego można podzielić na stadia:
- obrzękowe
- włóknieniowe
- stwardnieniowe (powstaja pierwsze drobne guzki)
- makroguzki , dezorganizacja anatomiczno-funkcjonalna tkanki podskórnej
Czynniki predysponujące do wystąpienia cellulitu:
1. Genetyczne:
- płeć (prawie wyłącznie u kobiet)
- rasa (najczęściej biała)
- typ biologiczny (u kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, u kobiet o typie nordyckim lub anglosaskim – na brzuchu)
- rozkład tkanki tłuszczowej, liczba, stan gotowości i czułość receptorów hormonalnych
- predyspozycja do rozwoju niewydolności żylnej
2. Środowiskowe:
- złe nawyki żywieniowe: ( nadmierne spożycie tłuszczów i węglowodanów, nadmierna podaż soli gromadzenie wody)
- siedzący tryb życia (zmniejszenie masy mięśniowej na korzyść tkanki tłuszczowej, zwiotczenie ścięgien i mięśni, zmniejszenie wydolności pompy mięśniowej w kończynach dolnych (zastój płynów)
- noszenie obcisłych ubrań (utrudnia odpływ żylny)
- noszenie butów na wysokich obcasach (sprzyja dysfunkcji mięśni łydek, utrudnia odpływ żylny)
- palenie papierosów (zmiany w mikrokrążeniu, wyzwala tworzenie wolnych rodników)
- picie alkoholu (nasila tworzenie tłuszczu)
3. Hormonalne:
- głównie nadmiar żeńskich hormonów – estrogenów
4. Choroby współistniejące:
- metaboliczne
- hormonalne
- choroby układu krążenia
- choroby ginekologiczne
- choroby nefrologiczne
- choroby żołądka i jelit
5. Czynniki związane z leczeniem:
- preparaty antykoncepcyjne
- preparaty przeciwhistaminowe
- preparaty przeciwtarczycowe
- beta-blokery
6. Ciąża
LECZENIE:
- zrównoważona dieta
- ćwiczenia fizyczne
- kontrolowanie masy ciała
- kosmetyki antycellulitowe
- leki doustne wykorzystywane w zaburzeniach mikrokrążenia
- unikanie stresów