Stwardniałe miejsca na stopach, o żółtawym zabarwieniu, odgraniczone od reszty skóry, powodujące duży dyskomfort w trakcie chodzenia.Zaburzenie procesu wzrostu komórek oraz rogowacenie głębszych warstw skóry, które przyczyniają się do narastania twardej masy keratynowej powstałej na skutek tarcia. Na powstanie odcisków wpływ ma wzrost ciśnienia tętniczego krwi, złe ukrwienie tkanek, nieprawidłowo wyprofilowane obuwie oraz deformacje kostno-stawowe stóp. Odciski w przeciwieństwa od modzeli posiadają rdzeń.
Proces nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscach najbardziej podatnych na podrażnienia. Są to zazwyczaj pięty, palce stóp, zewnętrzna krawędź podeszwy stóp. Nieleczona hiperkeratoza może prowadzić do bolesnych pęknięć i głębokich bruzd, które mogą być źródłem zakażeń. Bardzo często wraz z hiperkeratozą spotyka się zmiany grzybicze.
Zabiegi w gabinecie:
Zabiegi podologiczne polegają na usunięciu i oszlifowaniu twardej, zrogowaciałej skóry i przywrócenie jej normalnej elastyczności. Podczas usuwania zrogowaceń, istotna jest ilość usunięcia martwego naskórka – zbyt radykalne, prowadzić będzie do odbudowania nowej, grubszej warstwy rogowej, a pozbawiona warstwy ochronnej skóra stóp będzie narażona na różnego rodzaju urazy. W przypadku usunięcia niedostarczanej ilości zrogowacenia nie poprawimy elastyczności powierzchni skóry stóp – co jest istotą tego zabiegu.
Przyczyny:
nadmierna suchość skóry
skłonności osobnicze człowieka
nieodpowiednio dopasowane obuwie
zachwiania równowagi hormonalnej organizmu
choroby, takie jak reumatyzm, cukrzyca, nadwaga, niedobory witaminowe
nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego- deformacje w budowie stopy
Niskie temperatury sprawiają, że twoje dłonie są szorstkie, suche,pęka twoje dłonie potrzebują pomocy.Skóra u rak i stóp posiada bardzo mało gruczołów łojowych, jest zatem słabo zabezpieczona przed utratą wody, w związku z czym łatwiej traci wilgoć i narażona jest na przesuszenie. Niskie temperatury, deszcz, wiatr, kontakt z mydłami alkalicznymi i detergentami dodatkowo wzmagają jej podrażnienia.
Nie powinno się używać pumeksu do zabiegów pielęgnacyjnych na stopach.Wiele z was zapyta dlaczego?Podczas ścierania naskórka w szczelinach pumeksu pozostają niewielkie ilości naszej skóry (martwego naskórka),których nie jesteśmy w stanie usunąć, dezynfekcja też nic nie da. Dodatkowo otoczenie wody – duża wilgotność w miejscu przechowywania powoduje, że pumeks jest łatwą pożywką dla bakterii i grzybów, częste stosowanie tego samego pumeksu, powoduje przenoszenie się na nasze stopy bakterii i grzybów, które powodować mogą nieprzyjemny zapach, a nawet grzybice.