Podstawowa wiedza kosmetyczna na temat budowy włosa, każda kosmetyczka powinna ją znać. Włosy to zrogowaciały twór naskórka, obficie występują na głowie, od pachami i w okolicy łonowej. W innych częściach ciała włosy są słabiej rozwinięte, często w postaci meszku . Część włosa występująca nad powierzchnią naskórka nazywa się łodygą, natomiast część znajdująca się poniżej powierzchni nabłonka korzeniem. Część dolna korzenia jest kolbowato-rozszerzona i nazywa się opuszką. W opuszce znajdują się komórki macierzy a w śród nich melanocyty, a w opuszkę włosa pukla się brodawka . Włos składa się z warstwy rdzennej, korowej i osłonki włosa ( pochewki ). Korzeń włosa otacza łączno-tkankowa torebka do której przyczepiony jest mięsień przywłosowy, a drugi jego koniec przyczepia się do tkanki łącznej skóry .
Fazy wzrostu
Włosy w ciągu życia ulegają ciągłemu wypadaniu i odnowie dla każdego włosa indywidualnie , okres od początku tworzenia się włosa aż do stanu spoczynku i uformowania się nowego nazywamy cyklem włosowym -> w różnych okolicach skory jest różny a składają się na niego okresy :
1. Anagen – wzrost włosa ( od 2 do 6 lat )
2. Katagen – faza przejściowa, w tym czasie opuszka włosa staje się mniejsza; szczególnie macierz ( 3 tygodnie )
3. Teogen – okres spoczynkowy ( do 6 miesięcy ) i pod koniec tego okresu włos wypada a w mieszku włosowym tworzy się nowa opuszka i nowy włos.
W ciągu doby tracimy od 80 do 100 włosów .
Nadmierne wypadanie włosów nazywamy łysieniem. Łysienie przejściowe występuje np. po porodzie, po zaprzestaniu stosowania leków antykoncepcyjnych, po ciężkiej chorobie i stresie a przyczyną jest zwiększenie liczby włosów przechodzących w fazę spoczynku. Gruczoły wydzielania wewnętrznego mają wpływ na włosy. Niedoczynność tarczycy powoduje że włosy są matowe, kruche i łamliwe a w nadczynności jedwabiste i cienkie. Na wzrost i wygląd włosów ma wpływ ogólny stan zdrowia i odżywienia jak i odpowiednia pielęgnacja. Pod względem chemicznym włos składa się z keratyny która jest białkiem oraz substancji nie organicznych takich jak: siarka, potas, żelazo, miedź, mangan, fosfor i wapń Barwa włosa zależy od ilości i aktywności melanocytów w opuszce włosa ,zanik barwników powoduje siwienie.