Czas podjąć decyzje…

Kosmetyczka, technik usług kosmetycznych, kosmetolog…

Jak drogę zawodową wybrać? Która będzie dla Ciebie najlepsza musisz zdecydujesz sama. Mam nadzieje, że pomogę Ci podjąć decyzję tą publikacją;)czym różni sie kosmetolog od kosmetyczki

  • kosmetyczka – osoba zajmująca się pielęgnacją urody, mianem tym określane są zarówno osoby z wykształceniem kosmetycznym, jak również te, które pracują w oparciu o wiedzę zdobytą na rozmaitych kursach i szkoleniach.
  • technik usług kosmetycznych – absolwent szkoły kształcącej na kierunku technik usług kosmetycznych (zazwyczaj są to szkoły policealnej).
  • kosmetolog – do grupy osób zalicza się – licencjonowanych kosmetologów, magistrów kosmetologii oraz inne osoby, które posiadają wykształcenie wyższe i ukończyły studia podyplomowe z kosmetologii.

Poniżej przedstawiam jakie są wymagania uczelni i szkół policealnych.

      • technik usług kosmetycznych – ukończenie szkoły średniej (nie jest wymagana matura).
      • kosmetolog – studia licencjackie – zdana matura, osoba ubiegająca się o miejsce musi uzyskać odpowiednią liczbę punktów z przedmiotów branych pod uwagę przez szkołę wyższą.
      • kosmetolog – studia magisterskie – absolwent studiów licencjackich, który spełni wyznaczone przez szkołę wyższą wymagania np. konkurs dyplomów + rozmowa kwalifikacyjna.

Edukację, uważam za bardzo kluczowy element, ale trzeba pamiętać, że to dopiero punkt wyjścia. Wiedza, doświadczenie i umiejętności, które zdobędziesz będą Ci bardzo potrzebne w przyszłej pracy, stając się fundamentem przy zdobywaniu kolejnych kwalifikacji i umiejętności. Poniżej przedstawiam ile trwa nauka w/w instytucjach.

      • kosmetyczka- wiedza i doświadczenie zdobywane na kursach. Każde szkolenie ma różny przedział godzin szkoleniowych.(mam na myśli tylko osoby po kursach np. manicure hybrydowego, ale bez wykształcenia specjalistycznego)
      • technik usług kosmetycznych – osoba kończąca 2 semestry dla zabiegów na twarz, 2 semestry dla zabiegów na ciało.
      • kosmetolog – studia licencjackie – 6 semestrów. Studia przygotowują absolwenta nie tylko od względem wiedzy kosmetologicznej, ale również są elementy fizjoterapii, masażu, immunologi, farmakologi, mikrobiologii, histologi, ziołolecznictwa, i wielu dziedzin związanych z kosmetologią
      • kosmetolog – studia magisterskie – i co chyba oczywiste, możliwe do rozpoczęcia dopiero po ukończeniu studiów licencjackich, trwają 4 semestry.

Jeżeli nauka nie wystarczy…

Jeśli wybrałaś szkołę policealną i jesteś technikiem usług kosmetycznych, a czujesz, że chciałabyś się rozwijać w tym kierunku to kolejne tytuły stoją przed Tobą otworem. Po 3 latach możesz ubiegać się o tytuł czeladnika, a dla bardzo ambitnych po kolejnych 3 latach jest możliwość zdobycia tytuł mistrza!

Po ukończeniu licencjackich studiów z kosmetologii możesz wybrać się na studia magisterskie na tym samym kierunku. Niektóre osoby są tak ambitne, że nie chcą kończyć edukacji na magistrze i mogą uzyskać tytuł doktora kosmetologii 😉

Po której szkole najłatwiej znaleźć pracę? I jakie kwalifikacje zdobywasz, które mogą być przewagą na rynku pracy? O tym w kolejnych wpisach 🙂

 

Źródło:

  1. http://zak.edu.pl/
  2. http://www.awf-bp.edu.pl/
  3. http://gabinetodzaplecza.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *