Filtry przeciwsłoneczne są to związki chemiczne wykorzystywane w kremach, balsamach i innych kosmetykach ochronnych, których zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. W kosmetykach występują dwie grupy filtrów. Pierwsza grupa to związki chemiczne absorbujące (pochłaniające) energię niesioną przez promieniowanie słoneczne. Druga grupa to filtry fizyczne, związki nieprzepuszczające promieniowania ultrafioletowego, działające jak mikro-lustra.
Kremy z filtrem UV powinien:
- chronić zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA
- być fotostabilny, czyli nie ulegać rozkładowi pod wpływem słońca.
Chroniąc się przed promieniowaniem UVB unikamy poparzeń i podrażnień skóry. Natomiast zapewniając sobie ochronę przed promieniami UVA, możemy ustrzec się przed rakiem skóry, a także zapobiec jej fotostarzeniu. Dlatego tak istotne jest, aby krem, który zdecydujemy się zakupić zapewniał nam ochronę przed promieniowaniem UVB i UVA.
Pamiętaj !
- Posmaruj się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce – krem musi mieć czas na wniknięcie w skórę.
- Powtarzaj smarowanie co 2 godziny
Co to jest SPF i jaki wybrać?
- SPF to wskaźnik stosowany przy produkcji kosmetyków, służący do oznaczenia stopnia ochrony.
- Pod względem jakości ochrony rozróżnia się:
- stopień ochrony słaby – SPF 2-6
- stopień ochrony średni – SPF 8-12
- stopień ochrony wysoki – SPF 15-25
- stopień ochrony bardzo wysoki – SPF 30-50
- stopień ochrony ultrawysoki – SPF >50
- SPF wyznacza się jako stosunek ilości promieniowania UV powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie, bez stosowania filtra.
- np. SPF 20 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie, niż bez zastosowania filtra (przy założeniu stałego natężenia promieniowania w czasie ekspozycji).
- Kosmetyk o SPF 15 powinien zatrzymywać 93% UVB, o SPF 30 – 97%.