Galwanizacja

Zabieg polega na przyłożeniu elektrod do wilgotnej skóry. Jony wewnątrz organizmu zaczynają się przemieszczać pod wpływem prądu : kationy przesuwają się w kierunku katody, aniony w kierunku anody. Wynikiem tej wędrówki jonów w częściach ciała, przez które przepływa prąd jest przekrwienie. Podrażniony zostaje też układ nerwowy i pobudzone mięśnie. Celem tego zabiegu jest poprawa napięcia mięśni. Wybór anody lub katody jako elektrody czynnej zależy od wskazań. Działanie kojące uzyskuje się poprzez połączenie z anodą, drażniące, pobudzające z katodąeye-113206_1280                                         Galwanizację można wykonać metodą:

  • stabilną- elektrody przymocowuje się opaską elektryczna (ułożenie elektrod w czasie zabiegu nie ulega zmianie )
  • labilną, obecnie coraz mniej stosowaną ze względu na zmianę natężenia prądu w czasie przesuwania elektrody. Elektroda czynna zmienia swe położenie a bierna pozostaje na miejscu : przesuwa się elektrodę czynną po skórze, nie odrywając jej od powierzchni.

Kierunek przesuwania elektrody powinien być zgodny z podłużnym przebiegiem mięśni, ponieważ przy przesuwaniu poprzecznym znacznie wzmaga się opór tkanek. Galwanizacja to najstarsza metoda zastosowania prądu stałego w kosmetyce. Prąd stały przepływający przez płyny nazywany jest prądem galwanicznym. jeśli zastosujemy także maść lub płynne preparaty (np. ampułkach) zawierające czynne substancje , można mówić o zabiegach takich jak jonoforeza, elektroforeza czy dezinkrustacja .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *