Każda z nas choć na chwilę chce zatrzymać czas…Zacznij więc wybierać z głową kosmetyki do codziennej pielęgnacji. To kilka składników, które spowolnią proces starzenia.
Proksylan jest składnikiem biomimetycznym: naśladuje naturalne mechanizmy biologiczne skóry, tym samym pobudzając jej funkcje. Pozyskiwany z drzewa bukowego, jest substancja biodegradowalną dodatkowo nietoksyczną ekologicznie. Zalety dla skóry:
- Zwiększa syntezę kolagenu, tworzącego w skórze sieć i jej strukturę.
- Pobudza syntezę kolagenu, łączącego skórę właściwą z naskórkiem.
- Inicjuje i stymuluje syntezę glikozaminoglikanów, co sprzyja nawilżeniu żywych warstw skóry.
- Pobudza ekspresję receptorów kwasu hialuronowego, co sprzyja jego trwałości.
Kolagen jest kluczowym składnikiem wszystkich struktur zbudowanych z tkanki łącznej (tkanek, kości, chrząstek itd.). Umożliwia im utrzymanie integralności i pełnienie funkcji biologicznych. Kolagen sprzyja regeneracji tkanek skóry i spowalnia proces starzenia. Pomaga utrzymać jędrność i właściwy poziom nawilżenia. Sprzyja odnowie komórkowej poprzez dostarczanie esencjonalnych białek, które tworzą jego podstawowy trzon.
MSM ( Metyl Sulfonyl Methane) naturalny składnik wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i regenerujące. Jest ważny w produkcji aminokwasów, na przykład cysteiny i metioniny, ponieważ zawiera siarkę. Stymuluje między innymi produkcję kolagenu i keratyny.
Sirtuiny
Naukowcy odkryli, że sirtuina Sirt5 znajduje się nie tylko w mitochondriach, ale też w ich przestrzeni międzybłonowej. Sirtuina Sirt5 ma zdolność modyfikowania białka nazywanego cytochrom C, które odgrywa główną rolę w produkcji energii i w zaprogramowanej śmierci komórkowej, tzw. apoptozie – czyli reakcji komórki na skrajnie silny stres. „Przypuszczamy, że ta sirtuina może być hamulcem dla apoptozy w przypadku niektórych nowotworów, dokładne działanie Sirt5 i transformacja cytochromu nie są jednak jeszcze całkowicie poznane” – mówi dr Clemens Steegbom z uniwersytetu w Ruhr-Bochum.
Naukowcy uzyskali za to dokładniejsze dane na temat sirtuiny Sirt3, która może zmieniać dwa enzymy metaboliczne i aktywować je. Ta aktywacja pozwala komórce wykorzystywać inne źródła energii, jeśli brakuje jej substancji odżywczych. Sirt3 aktywuje specjalne formy tych enzymów, które tworzą jednocześnie NADPH – związek chemiczny niezbędny do regeneracji komórek. Zatem wzrost aktywności Sirt3 przedłuża życie komórki w razie braku substancji odżywczych.
Niezależne grupy naukowców wykazały na modelowych organizmach przedłużenie życia komórek związane z większą aktywnością tej sirtuiny. U człowieka jednak sytuacja jest bardziej złożona: w komórkach znajduje się siedem różnych sirtuin, a każda ma swoją funkcję. Wyniki prac uczonych z Bochum i Dortmundu stanowiły pierwszy wkład w zrozumienie specyficznych funkcji tych cząstek.
Warto dodać, że niektóre sirtuiny są aktywowane przez rezweratrol. Liczne badania prowadzone obecnie mają na celu ustalenie aktywatorów sirtuin, co miałoby znaczenie w prewencji i leczeniu zaburzeń metabolicznych i patologii związanych ze starzeniem się.
Sirtuiny są enzymami naturalnie obecnymi w skórze. Odgrywają główną rolę w utrzymaniu jej młodości. Nazwano je nawet „genami długowieczności”. Izonikotynoamid, sprzyjając działaniu sirtuin, wspomaga naturalny proces produkcji kolagenu i chroni strukturę istniejącego kolagenu. Zmarszczki i bruzdy wyraźnie wygładzają się.
Antyglikacja
Z wiekiem cukry obecne w skórze łączą się z białkami i tworzą produkty zaawansowanej glikacji, która niszczy kolagen i nasila uszkodzenia w skórze. Substancja syntetyzowana ze skórki gorzkiej pomarańczy – HMC (Hesperidine Methyl Chalcone) – znana jest ze swojego działania antyglikacyjnego. Proces glikacji – w uproszczeniu – to tworzenie „mostków” łączących włókna kolagenu. Powoduje to usztywnienie siatki kolagenowej i zmiany właściwości skóry. Jest to jeden z najważniejszych mechanizmów biologicznych starzenia się skóry. HMC dzięki swojemu działaniu hamuje uszkodzenia włókien kolagenowych, tym samym chroni elastyczność i jędrność skóry oraz funkcje jej włókien podporowych.
Glikacja
Starzenie się skóry jest złożonym procesem, obejmującym wiele reakcji – przebiegających szybciej lub wolniej – prowadzących do zmniejszenia elastyczności skóry i pojawienia się zmarszczek. Te modyfikacje właściwości biomechanicznych są związane głównie z ewolucją dwóch podstawowych makromolekuł skóry – kolagenu i elastyny. Wiadomo, że kolagen odnawia się wolniej w miarę starzenia się i zastępowanie postarzałych włókien jest coraz trudniejsze, między innymi z powodu pojawiania się krzyżowych wiązań wewnętrznych, tworzących mostki między włóknami. Te wiązania, których liczba rośnie z wiekiem, przyczyniają się do zesztywnienia, co jest zjawiskiem charakterystycznym dla starzejącej się tkanki. Dowiedziono również (głównie na podstawie prac Maillarda), że te wiązania powstają przede wszystkim przez przyłączanie się glukozy do kolagenu. To przytwierdzanie – o charakterze nieenzymatycznym – zwane jest glikacją. Z czasem wykazano też, że takie przyłączanie dotyczy również innych cukrów – na przykład fruktozy, rybozy. Przyłączanie się glukozy do białek wywołuje serię reakcji, między innymi tworzenie niestabilnych zasad Schiffa, które zmieniają się w bardziej stabilne produkty Amadori. Z czasem te produkty mogą wchodzić w reakcje z wieloma różnymi molekułami, by ostatecznie zmienić się w struktury nieodwracalne.
więcej w Cabines nr 71