Archiwa tagu: diagnoza za pomocą sprzętu kosmetycznego

Diagnozowanie skóry

Prawidłowo zdiagnozowana skóra to podstawa. Dzięki temu możesz dobrać odpowiedni zabieg, polecić klientce pielęgnacje domowa. Jakie sprzęty Ci w tym pomogą?

EBUMETR – aparat służący do pomiaru zawartości tłuszczu na skórze oraz włosach. Badanie polega na przyciśnięciu głowicy z papierem pergaminowym do powierzchni skóry. Stopień zatłuszczenie papieru wskazuje na stopień natłuszczenia powierzchni skóry.

EWAPORIMETR – aparat służący do pomiaru transepidermalnej utraty wody. Na podstawie pomiaru parowania skóry można ocenić szczelność bariery rogowej. Przyrząd wyposażony w dwie głowice, które mierzą objętość wydzielanej przez skórę pary wodnej.

KORNEOMETR – aparat określa pojemnościową oporność warstwy rogowej. Służy do pomiaru wilgotności skóry.

KUTOMETR – aparat służący do pomiaru elastyczności skóry. Zasada działania jest bardzo prosta, tzn. poprzez specjalny otwór znajdujący się na powierzchni aparatu pod ciśnieniem jest zasysana skóra. Sonda zassie więcej skóry wiotkiej, a mniej skóry jędrnej.
MEKSAMETR – aparat służący do pomiaru poziomu melaniny oraz podrażnień skóry.

PEHAMETR – aparat służący do pomiaru odczyny pH naskórka. Prawidłowy odczyn skóry waha się w granicach 4,7 do 5,5 pH, czyli jest lekko kwaśny.

PROFILOMETRIA – metoda diagnostyczna służąca ocenie głębokości zmarszczek. Metoda polega wykonywaniu silikonowych odlewów skórnych, które poddawane są analizie trzema metodami, I-badania za pomocą mikroskopu elektronowego, II-analizie obrazu powsta­łych cieni, III-trój­wymiarowej profilometrii laserowej.

LAMPA WOODA – za jej pomocą określimy rodzaj cery.  Wykorzystywane jest do tego promieniowanie UV. Składa się z 4 żarówek, które emitują promieniowanie UV przez filtr niklowo – potasowy. Jest to najbardziej profesjonalne urządzenie do diagnozy skóry.
Przed przystąpieniem do badania należy dokładnie oczyścić skórę.

Wynik jest podawany na podstawie różnicy w jej fluorescencji:
·   skóra normalna – barwa niebiesko fioletowa
·   skóra sucha – barwa bladoróżowa
·   skóra nawilżona – barwa ciemnoniebieski, ciemnofioletowy
·   skóra tłusta – barwa prawie czarna
·   nadmierne zrogowacenie – barwa biała
·   trądzik, ropne krosty – barwa zielonkawobiała

Jeśli do diagnozy skóry używamy tej lampy muszą być spełnione następujące warunki:

  • lampę należy rozgrzać przed użyciem przez 3 minuty
  • trzymać w odległości 20 cm od pacjenta
  • badanie musi być przeprowadzone w zaciemnionym pomieszczeniu
  • osoba robiąca badanie musi mieć ubiór odbijający promieniowanie UV
  • nie używamy kosmetyków przed badaniem, nie myjemy skóry mydłem