Wzmożona fizjologiczna zawartość barwników prowadzi do zaburzeń kolorytu, w tym przebarwień. Wynikają one przede wszystkim ze wzmożonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Przebarwienia skóry są jednym z najczęstszych problemów kosmetologicznych. Mogą manifestować różne choroby ogólnoustrojowe.
Istnieje wiele metod leczenia przebarwień. Zwykle jest to proces trudny i czasochłonny. Jedną z efektywnych metod jest laseroterapia. W terapii stosowane są zwykle lasery: rubinowy typu Q-switch, Nd:Yag typu Q-swich, aleksandrytowy typu Q-swich, a także urządzenia IPL. Za pomocą laserów można osiągnąć bardzo dobre wyniki w leczeniu piegów, plam soczewicowatych, przebarwionych brodawek łojotokowych, tatuaży, a także niektórych przebarwień polekowych. Wybór metody leczenia hiperpigmentacji zależy przede wszystkim od etiopatogenezy choroby.
Maszynka– Bezbolesna, tania, szybka. Efekt jest krótkotrwały, włosy zaczynają odrastać już na drugi dzień. Ponadto ten rodzaj usuwania owłosienia sprzyja wrastaniu włosów i powstawaniu stanów zapalnych skóry. Jeżeli maszynka używana jest wielokrotnie.
Pianki, żele, kremy – bezbolesny, tani, szybki. Wykonanie jest banalnie proste należy nałożyć preparat na owłosione miejsce, po około 10 minut, całość należy usunąć za pomocą szpatułki. Substancja znajdująca się w składzie preparatów, ma za zadanie rozpuścić włos, a raczej jego strukturę białkową. Włos odrasta po kilku dniach, odrastające są słabsze, delikatniejsze.
Nitkowanie – wykonuje się je na brwiach jest .Za pomocą specjalnie splecionej nitki bardzo szybko można pozbyć się niechcianych włosków.Nić jest bawełniana i ma długość około dwudziestu centymetrów. Spleciona w pętelkę umożliwia chwytanie nawet najkrótszych włosków i usuwanie ich z cebulkami. Tę metodę depilacji wykonuje się w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.
Depilator – sposób bardziej bolesny, natomiast efekty gładkiej skóry utrzymują się dużo dłużej. Usuwanie owłosienia polega na wyrwaniu włosa wraz z cebulką. Minusem jest to, że depilator łapie włoski o długości około 5 mm. Włosy, które będą odrastać będą cieńsze i delikatniejsze
Wosk kosmetyczny – metoda polega na nałożeniu rozgrzanego wosku na skórę, przyklejeniu paska fizelinowego zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i następnie oderwaniu go energicznym ruchem pod włos. Jest do dość nieprzyjemny sposób. Efekt gładkości utrzymuje się nawet do 4-6 tygodni. Należy pamiętać, aby włosy podczas zabiegu były odpowiedniej długości.
Pasta cukrowa Pasta to mieszanka cukru, ziół oraz soku z cytryny. Mikstura podgrzewana jest do temperatury ciała, aby uniknąć poparzenia. Nanosimy ją specjalną szpatułką w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, następnie usuwamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 tygodni. Zaletą zastosowania pasty cukrowej jest dokładne usunięcie owłosienia, nawet najkrótszych włosów, o długości zaledwie 1-2 mm.
Zmiany barwnikowe pod wpływem lasera ulegają ściemnieniu a następnie złuszczeniu i całkowitemu zanikowi. Okres przejściowy trwa od 10 – 12 dni a następnie dochodzi do złuszczenia.
Zabieg należy powtórzyć 3 razy aby uzyskać oczekiwany rezultat. Okres między zabiegami to od 2-3 tygodni.
Tak to możliwe i bardzo skuteczne! Światło lasera powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Laser działa bakteriobójczo i odkażająco. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie śladów i blizn potrądzikowych. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry i działając na gruczoły łojowe ogranicza produkcję sebum.
Terapię laserową można stosować samodzielnie, a także w trakcie leczenia farmakologicznego (należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach).
Laseroterapia może być też nieoceniona w pielęgnacji cery łojotokowej i zapobieganiu powstawania trądziku.
Zabieg należy powtórzyć co 2 tygodnie