Jak można usuwać
zbędne owłosienie ?

kobieta

  • Maszynka–  Bezbolesna, tania, szybka. Efekt jest krótkotrwały, włosy zaczynają odrastać już na drugi dzień. Ponadto ten rodzaj usuwania owłosienia sprzyja wrastaniu włosów i powstawaniu stanów zapalnych skóry. Jeżeli maszynka używana jest wielokrotnie.
  • Pianki, żele, kremy – bezbolesny, tani, szybki. Wykonanie jest banalnie proste należy nałożyć  preparat na owłosione miejsce, po około  10 minut, całość należy usunąć za pomocą szpatułki. Substancja znajdująca się w składzie preparatów, ma za zadanie rozpuścić włos, a raczej jego strukturę białkową. Włos odrasta po kilku dniach, odrastające są słabsze, delikatniejsze.
  • Nitkowanie –  wykonuje się je na brwiach jest .Za pomocą specjalnie splecionej nitki bardzo szybko można pozbyć się niechcianych włosków.Nić jest bawełniana i ma długość około dwudziestu centymetrów. Spleciona w pętelkę umożliwia chwytanie nawet najkrótszych włosków i usuwanie ich z cebulkami. Tę metodę depilacji wykonuje się w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa.
  • Depilator – sposób bardziej bolesny, natomiast efekty gładkiej skóry utrzymują się dużo dłużej. Usuwanie owłosienia polega na wyrwaniu włosa wraz z cebulką. Minusem jest to, że depilator łapie włoski o długości około 5 mm. Włosy, które będą odrastać będą cieńsze i delikatniejsze
  • Wosk kosmetyczny – metoda polega na nałożeniu rozgrzanego wosku na skórę, przyklejeniu paska fizelinowego zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i następnie oderwaniu go energicznym ruchem pod włos. Jest do dość nieprzyjemny sposób. Efekt gładkości utrzymuje się nawet do 4-6 tygodni. Należy pamiętać, aby włosy podczas zabiegu były odpowiedniej długości.
  • Pasta cukrowa  Pasta to mieszanka cukru, ziół oraz soku z cytryny. Mikstura podgrzewana jest do temperatury ciała, aby uniknąć poparzenia. Nanosimy ją specjalną szpatułką w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa, następnie usuwamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 tygodni. Zaletą zastosowania pasty cukrowej jest dokładne usunięcie owłosienia, nawet najkrótszych włosów, o długości zaledwie 1-2 mm.

Trwałe sposoby usuwania zbędnego owłosienia:

1. Zabiegi z zastosowaniem prądu (elektroepilacja) to krótki impuls prądu, który niszczy korzeń włosa.

  • Elektroliza – Idealna metoda do usuwania pojedynczych włosów. W cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny. Jest on emitowany przez bardzo cienką elektrodę w kształcie igły lub metalową sondę do każdego mieszka włosowego, prąd niszczy strukturę włosa docierając do korzenia.
  • Mikroliza –  Po uprzednim wykonaniu  depilacji woskiem na skórę klienta nanosi się preparat, który wnika w puste mieszki włosowe. Enzymy w nim zawarte  chymotropsyna i papaina blokują one proces rozwoju cebulki, uszkadzając łańcuch białek odpowiedzialnych za wzrost włosa. Każdy z enzymów wnika głęboko pod skórę w trakcie masażu, który wykonuje się aparatem ultradźwiękowym.
  • Termoliza– metoda podobna do elektrolizy.W cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd zmienny o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu, który wytwarza wysoką temperaturę niszczącą mieszki włosowe. Termoliza jest zabiegiem szybszym, niż elektroliza.
  • Metoda Blend (kombinacja elektrolizy i termolizy) – zastosowanie równoczesne prądu galwanicznego oraz prądów o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu, powoduje chemiczne i termiczne uszkodzenie mieszka włosowego. Działanie synergiczne elektrolizy i termolizy jest skuteczniejsze i mniej bolesne niż te same metody stosowane oddzielnie. Metoda sprawdza się przede wszystkim w przypadku włosów grubych i mocnych.

2. Epilacja laserowa – Laser wytwarza energię, która pochłaniana jest przez barwnik włosa melaninę, następnie zamienia się w energię termiczną niszczac na zawsze cebulkę włosa. Wiązka laserowa, dzięki odpowiedniej długości fali, jest absorbowana tylko przez ciemne struktury włosa, powodując zjawisko fototermolizy. Metoda ta najefektywniej sprawdza się u osób z jasną karnacją (fototyp I lub II) oraz z ciemnymi włosami. Zabieg jest dość odczuwalny „szczypanie”. Chociaż producenci laserów udoskonalają sprzet aby zabieg był jak najbardziej bezbolesny.Uzyskanie zadowalającego efektu końcowego wiąże się z doborem odpowiedniej mocy lasera, parametrów, filtrów,a także czasu trwania impulsów. Bardzo ważna jest również systematyczność i powtarzalność zabiegów. Najczęściej używanym w Polsce laserami do depilacji są laser diodowy i aleksandrytowy.

3. Epilacja IPL; E-light – Laser wykorzystuje intensywne źródło światła niekoherentnego (czyli o pełnym spektrum) wraz z frakcją IR. Działanie IPL polega na produkcji szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością mogą być absorbowane przez melanina i  hemoglobinę. Włosy zostają uszkodzone w efekcie zjawiska fototermolizy selektywnej, czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Jest to metoda mniej bolesna od epilacji laserowej, natomiast ilość wykonanych zabiegów w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu jest większa. Im ciemniejszy włos, tym jest łatwiej usuwany. Przy włosach rudych, blond oraz siwych efekt nie będzie już tak zadowalający. Należy pamiętać, aby po całej serii, wykonywać zabiegi przypominające i utrwalające efekt z częstotliwością raz na rok.

3. Epilacja Elõs – najnowocześniejsza metoda trwałego usuwania owłosienia. Działa przy każdym fototypie skóry oraz każdym kolorze włosów (ciemne, jasne, brązowe, rude itd.). Głowica terapeutyczna schładza skórę, zabezpieczając naskórek przed przegrzaniem, oraz wymusza przepływ prądu przez głębsze jej warstwy – prąd wybiera drogę przez cieplejszą tkankę (o niższym oporze elektrycznym). Impuls światła selektywnie podgrzewa łodygę włosa, a ta z kolei oddaje ciepło do mieszka włosowatego. Prąd płynący przez skórę wykorzystuje różnice w oporze (temperaturze) tkanki i opływając łodygę (izolator) bezpośrednio dogrzewa mieszek włosowy. Efektywna epilacja wymaga zastosowania serii 4-9 zabiegów w odstępach 4-8 tygodniowych.

4. SHR Super Hair Removal  – łączy w sobie technologię laserową i właściwości pulsującego światła. Za pomocą urządzenia SHR energia jest przekazywana przez tkanki wiele razy (około 10 na sekundę ) w ciągłym  ruchu, przy niskim zużyciu energii, ale z dużą częstotliwością (do 3Hz, czyli 3 razy na sekundę). Odbywa się to zamiast tradycyjnego, jednego, wysokoenergetycznego impulsu. W trakcie zabiegów energia świetlna ulega zamianie w skoncentrowane ciepło, które doprowadza do zniszczenia komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost włosków. W ten sposób melanina we włosach, jak również tkanka komórki macierzystej, są podgrzewane z niskim zużyciem energii, w wolnym tempie i przez dłuższy czas w komfortowej temperaturze ok. 45° Celsjusza.  SHR, w przeciwieństwie do innych metod, sprawdza się przy jasnych, blond i rudych włoskach. Tę metodę stosuje się na każdym typie skóry – także delikatnej i bardzo opalonej. Z depilacji laserowej SHR można korzystać już 10 dni po opalaniu, a po zabiegu zaleca się odczekanie z ekspozycją na słońce przez okres około tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *